MPI 16”x40” 72 Poles 170N Holding Force ElectroPermanent Mastermill Milling Chuck MM-50-420990-EP
| Manufacturer Part: | EMT ID: |
MM-50-420990-EP
17547
- Chuck Size: 16” x 40”
- Holding force: 170 N/cm² / 246 lbs/cm²
- Min. Workpiece Size: 50mm x 110mm x 20mm / 2” x 4.3” x 0.787”
- Regrinding limit: 6mm / .236”
Description
The ElectroPermanent Mastermill Milling Chuck is a chuck with 50x50mm square poles, a compact low design (only 51mm high), and a nominal holding force of 170 N/cm². The ElectroPermanent magnet has a practical offset (slot) around its entire perimeter for clamps and there is also enough space on the magnet to perform through clamping holes. Using pole extensions, the material can be machined from five (5) sides, drilled through, and uneven material can be machined as well.
Features
- Slot round the entire perimeter for easy attachment to machine table
- Stop blocks can be moved freely to any side
- Option to connect set of magnets to a single control unit
- Quick push-pull connector
- Poles: Square
- Two (2) side stoppers
- 6m/20’ armored cable
- Shown with optional square pole extensions
Specifications
- Chuck Size: 16” x 40”
- Number of Poles: 72
- Recommended workpiece thickness: minimum 12mm / 0.47”
- Pole size: 2” x 2”
- Dimensions: 16” x 40” x 2”
- Weight: 313 lbs
Options
- Different cable junction box location
- Through-going holes for fixing the chuck to the machine table
- Holes for pole extensions
- Fixed and adjustable pole extensions
- Other input voltages
Note: Control Unit sold separately
| Manufacturer | |
| SKU |
MM-50-420990-EP
| Shipping Method |
LTL Freight
| Weight |
375 lb
| Dimensions |
46 × 26 × 10 in