FREE SHIPPING
Manufacturer Part: EMT ID:
JT9-690650
9069
  • Automatic oiler releases 3 to 6 cc/cy of lubrication at adjustable time intervals
  • Class 7 spindle bearings support the spindle for maximum rigidity in heavy cutting applications
  • Dual locks on all moveable surfaces
  • Spindle head is internally cooled extending bearing, belt and motor life
  • Swing away control box houses an e-stop and puts all controls at the operators fingertips
Details below
Constructed using the Certified Meehanite® casting process, the JTM-1050EVS2/230, 10" x 50" Electronic Variable Speed Milling Machine provides consistent and reliable operation. The newly designed column and base incorporates a rigid, robust design that is easily leveled without lifting the machine. JET Mills have features you've come to expect and are backed by the industry-leading JET Two Year Warranty with products CSA/CUS Certified.
  • Swing away safety shield
  • Table and ways are hardened up to 54 HRC and precision ground for greater accuracy
  • The electrical box has been relocated to the back of the mill and houses two 115V outlets for powered accessories
  • The X and Y-Axis are coated with Turcite-B for reduced vibration and smooth movements
SpecificationValue
PowerfeedX, Y and Z-Axis
Spindle Travel (In.)5
Style (Type)EVS
Number of Axis2
Power Draw BarPneumatic
Table Size (L x W) (In.)10 x 50
Weight (Lbs.)2860
Spindle Taper (In. x TPI)R-8
Max Distance Spindle to Table (In.)20-3/4
Distance Spindle to Column (Max.) (In.)26-3/4
Range of Spindle Speeds (RPM)60 - 4,500
Quill Diameter (In.)3-3/8
Collet Capacity1/8 - 7/8
Quill Down Feed Rates (IPR).0015 - .003 - .006
Table Longitudinal Travel (In.)35-1/3
Table Longitudinal Travel With Powerfeed (In.)29-7/8
Table Cross Travel (In.)14-3/4
T-Slot Centers (In.)2-1/2
Work Table Weight Capacity (Lbs.)840
Travel of Knee (In.)16-1/8
Travel of Ram (In.)15-7/8
Saddle Width (In.)11-1/2
Column Width (In.)20
Motor (HP)3 HP, 230V, 3Ph
Inverter TypeDelta, B
Overall Dimensions (L x W x H) (In.)66 x 63 x 87
Length0.0000
Height0.0000
Weight2658.0000
Width0.0000
Manufacturer
SKU
JT9-690650
UPC
Shipping Method
LTL Freight
Weight
2,658 lb
Dimensions
1 × 1 × 1 in